Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Rikerovi šamari i Dodikov greh

Komentari (31) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 sreda, 04 septembar 2013 20:57
Nenad
Dobra analiza, uostalom kao i sve ranije. Poznata su americki stanovista i politika velike sile. SAD je bila i ostala "vlasnik" rata u BiH. Sada spremaju teren za laganu "transformaciju" Republike Srpske. Koordinirace pritisak na obje strane Drine. Na koga se Amerikanci ostrve, tu se doticnima lose pise. Eventualno rusenje srpskih patriotskih snaga u Rebublici Srpskoj, bilo spolja ili iznutra , upropastice sve sto je Srpsko u BiH.
Preporuke:
41
4
2 sreda, 04 septembar 2013 21:31
Drinko Končarević
Ulaskom BiH u NATO, Republika Srpska bi morala jednu svoju lokaciju dati NATO-u da na njoj instaliraju elemente NATO štita bivša lokacija JNA). Tim činom, Republika Srpska bi došla u poziciju za konflikt sa Srbijom. Zato se požurilo da Srbija dobije status "pridruženog člana "eu", čime se ublažava konfliktni odnos Republike Srpske prema Srbiji. Sve zajedno, instalacije NATO-a na teritoriju bivše Jugoslavije, "ujedinjuju bivše članice SFRJ" i postavljaju na poziciju protiv Rusije. To je cilj NATO-a a Riker je samo "zaštićeni siledžija". Ima se, može se.
Preporuke:
50
4
3 sreda, 04 septembar 2013 23:18
Drinko Končarević
A sada malo pretpostavki koje inicira sadašnji trenutak. AKO Amerika napadne Siriju, vrata Istoka, tada će se Rusija naći u dilemi gde ratovati? Na svom teritoriju ili će to obaviti na teritoriju Sirije i Balkanske raskrsnice kojoj je Srbija središnji deo. Posve je normalno da očekujemo da bi u tom slučaju Rusija izvršila između ostalog i raketni udar po dubini NATO postrojenja. To praktično znači bombardovanje Srbije, odnosno teritorija Kosovo i Metohija, Bondstil kao i lokacija koje NATO zauzeo na prostoru bivše jugoslavije odnosno vojištu koje je uredila JNA. U ove tačke ubrajam i područje BiH odnosno Republike Srpske. Riker će pobeći kao što sada sa Kosova i Metohije Albanci beže u Srbiju, Niš.
Preporuke:
30
3
4 četvrtak, 05 septembar 2013 08:50
Stanić Milan
Pozicioniranje NATO snaga na Balkanu treba gledati u jednom širom kontekstu.BiH je interesantna regija za ešaloniranje pre svega logističkih snaga, tim pre što je R. Hrvatska već članica NATO.Dugoročni cilj SAD je preselenje vojnih resursa iz Nemačke bliže ka Istoku,a BiH se nudi kao idealna pozicija jer je prethodno izgrađena perfektna stacionarna smeštajna vojna infrastruktura,a putna struktura u Hrvatskoj,koja ide dalje prema Jadranu.U tom kontekstu treba gledati na Distrikt Brčko kao 3. entitet(što ustvari jeste)čime je i Dejtonskim ugovorom obezbeđena komunikacija prema Osijeku i dalje u Mađarsku.U tom kolopletu ostaje problem RS,jer Bošnjaci i Hrvati bi jedva dočekali NATO,međutim problem nije Milorad Dodik koliko u celini srpski narod koji svašta istrpi za ovih 20 god tog istog NATO i koga za razliku od Srbije karakteriše čvrsta nacionalna kohezija. Trebaće mnogo veštine i diplomatskog umeća da se otupi oštrica agresora,a prvorazredan zadatak svih u RS je stvoriti podnošljiv ambijent.
Preporuke:
19
2
5 četvrtak, 05 septembar 2013 09:24
Prvo skoci pa reci hop
Ja apsolutno razumijem Srbe (srpske nacionaliste) iz Bosne i Hercegovine da ne žele da uđu u NATO...i to iz više razloga.

Ali osnovni razlog protivljenja nije da bi nekad u budućnosti Srbi sa lijeve strane Drine ratovali protiv Srba sa desne strane Drine. Mislim, zašto bi ratovali uopšte i koji bi to povod mogao biti da ratuje Srbija protiv Bosne, odnosno NATO-a?

Naravno, ta argumentacija (rata) služi samo za kreiranje straha, a znamo da je strah (od nestanka) najveći pokretač-mobilizator naroda.

Neće Srbi (ni u Bosni ni u Srbiji) nestati ako i Bosna i Srbija uđu u NATO, ali će to pokvariti plan i posljednje nade razbijanja današnje Bosne i Hercegovine i pripojenja njene polovice drugoj državi-Srbiji.

Ulaskom Bosne i Hercegovine u NATO, bh Srbi će morati po drugi put (prvi put je bio 1995. godine) prihvatiti da im je domovina Bosna i Hercegovina. Prvi put (1995) su to samo učinili formalno potpisujući Dejton, a drugi put (ulaskom u NATO) bi to bilo zacementirano.
Preporuke:
10
26
6 četvrtak, 05 septembar 2013 09:27
AMIR ČAMDŽIĆ
Nije prvi put da ovaj američki diplomata, zadužen za naš region, drži bukvicu domaćim političarima, ali ja ipak ne mogu a da se ponovo naivno ne upitam - odakle mu pravo na to.

Tačno naivno pitanje druže profesore!
Kako "pravo" kada "sila stvara pravo, sila i tumači pravo, sila ga i primjenjuje" onako kako toj sili odgovara.Međunarodno javno pravo je i nastalo i svako drugo pravo je nastalo kao posljedica neke "sile", bilo "sile pobjednica u Drugom svjetskom ratu" ili "državne sile vlasti".Pa kako nastaju države?Naravno "silom vladajuče klase ili danas uobičajniji naziv političke elite".Sastane se "politička elita" i kažu mi hoćemo državu, pa ako može "milom onda milom, a ako se neko tome protivi onda silom".Sila Boga ne moli, pa ni Amerikanaca ne molim "pravo već ga uzima i stvara na terenu kako njemu odgovara"...
Preporuke:
9
2
7 četvrtak, 05 septembar 2013 09:31
AMIR ČAMDŽIĆ
Pre svega, nije li BiH upravo inicijativom SAD još pre dvadeset godina dobila međunarodno priznanje i nije li, samim tim, neumesno da se zvanični predstavnik upravo te zemlje petlja u njene unutrašnje poslove i tako joj narušava suverenitet? Zatim, nisu li svi ti ovdašnji političari, koje Riker grdi, demokratski izabrani, te su za svoju politiku valjda odgovorni svojim narodima, a ne zameniku pomoćnika državnog sekretara jedne prekookeanske zemlje? Dalje, zar na sudbinu BiH, od pada Berlinskog zida pa do danas, nije više uticao Stejt department nego svi ovdašnji entitetski i zajednički organi ukupno?

Profesore jako dobra pitanja ali nikada nećeš dobiti odgovor na ista, sem onog odgovora koji sam vidiš u stvarnom životu.Amerikanac nikome ne daje odgovore niti se izvinjava, jer amerikanac je "sila" a "silu" niko ni na šta ne obavezuje, izuzev ako se ona sama ne obaveže a neće se obavezati.I zašto bi kada je sila?A "sila" je poput božanstva sama sebi dovoljna...
Preporuke:
9
3
8 četvrtak, 05 septembar 2013 09:34
AMIR ČAMDŽIĆ
Pre svega, nije li BiH upravo inicijativom SAD još pre dvadeset godina dobila međunarodno priznanje i nije li, samim tim, neumesno da se zvanični predstavnik upravo te zemlje petlja u njene unutrašnje poslove i tako joj narušava suverenitet? Zatim, nisu li svi ti ovdašnji političari, koje Riker grdi, demokratski izabrani, te su za svoju politiku valjda odgovorni svojim narodima, a ne zameniku pomoćnika državnog sekretara jedne prekookeanske zemlje? Dalje, zar na sudbinu BiH, od pada Berlinskog zida pa do danas, nije više uticao Stejt department nego svi ovdašnji entitetski i zajednički organi ukupno?

Evidentno je da srpska politika danas najviše polaže na odbrani suvereniteta BiH u odnosu na t.z.v "međunarodni", pardon američki faktor.To je zato što srpska politika ima najviše političke hrabrosti i u prirodi joj je samostalnost koju je prva i ostvarila kao državotvorna politika...
Preporuke:
9
2
9 četvrtak, 05 septembar 2013 09:38
AMIR ČAMDŽIĆ
Napokon, kada Filip Riker kaže da su SAD "razočarane zaostajanjem BiH", da li je on svestan koliko je čitav svet razočaran zaostajanjem njegove zemlje u oblasti širenja slobode, demokratije i ljudskih prava? Nije valjda da ne primećuje da se njegova zemlja danas prepoznaje po preventivnim oružanim intervencijama, tajnim zatvorima u inostranstvu, špijuniranju svojih građana i saveznika, izmišljanju povoda za bombardovanja i okupacije, progonu Asanža i Snuodena, jer su otkrili ružne istine o američkoj politici. I na kraju, kako to da politički lideri u BiH ne reaguju na vruće šamare koje im zamenik pomoćnika redovno podeli kad god nakratko navrati u Sarajevo, nego kao mutavi ćute? Sa jednim izuzetkom...

A taj izuzetak? Taj izuzetak je sobodnoumna srpska politika, koja se "buni protiv servilnosti i sluganstva američkom faktoru", kako javno, tako i opstrukcijama (ko ono uradit ćemo, a kad amerikanc ode, onda ne uradimo to što smo im rekli da hoćemo)...
Preporuke:
10
2
10 četvrtak, 05 septembar 2013 09:42
AMIR ČAMDŽIĆ
Možda Bakir, Suljo, Dragan, Zlatko, Željko i drugi zajapurenih obraza posramljeno ćute zato što su srećni što, prema izveštaju sa konferencije, "Riker ipak nije nikog poimenično izdvojio". Ipak, kako stoji u izveštaju, na sugestivno pitanje sarajevskih novinara zamenik pomoćnika je potvrdio "da američka administracija nema poverenje u predsednika RS, jer ne ispunjava data obećanja, jednom kaže jedno, a drugi put drugo i nije vredan gubljenja vremena".

Bilo Dodik ili Bosić ili Ognjen Tadić (SNSD ili SDS ili bilo koja druga srpska partija) politika će ostati slična ili ista u pogledu odbrane političkog suvereniteta BiH u odnosu na t.z.v. "međunarodni", pardon američki faktor.Naravno da Srbi ne mogu prihvatiti "da postanu američki slugani".U tome je razlika i zato "amerikanci gube živce"...
Preporuke:
12
2
11 četvrtak, 05 septembar 2013 09:49
AMIR ČAMDŽIĆ
Dodik je povodom ulaska BiH u NATO zaista rekao da nema ništa apriori protiv, ali da bi takva odluka morala da bude donesena referendumom, da se RS pre svega zalaže za demilitarizaciju oba entiteta, te da ulazak u vojne saveze Srpska mora da koordiniše sa Srbijom kako sutra ne bi Srbi ratovali protiv Srba.


Ispravno opažanje.Tako važna odluka treba da ide na referendum (pa brate mili referendum je najvewći stepen demokratije, vladavine naroda, najveće demokratko postignuće i zašto bi se neko plašio referenduma?).
Tačno ispravno opažanje da nam se ne dešava da Srbi hipotetički idu u "mirovnu misiju" naprimjer na jug Srbije (gdje su većinske albanske opštine , nakon što je NATO pakt "dao lekciju srpskoj vlasti", kao što ju je dao 1999.godine, a historija se ponavlja, barem je to osnovno pravilo u historiji, koja je učiteljica života.Srbi znaju historiju...
Preporuke:
8
3
12 četvrtak, 05 septembar 2013 09:56
AMIR ČAMDŽIĆ
Dodik je povodom ulaska BiH u NATO zaista rekao da nema ništa apriori protiv, ali da bi takva odluka morala da bude donesena referendumom, da se RS pre svega zalaže za demilitarizaciju oba entiteta, te da ulazak u vojne saveze Srpska mora da koordiniše sa Srbijom kako sutra ne bi Srbi ratovali protiv Srba.


Bez obzira bio to Dodik, Bosić, Ognjen Tadić (SNSD ili SDS ) ili bilo ko drugi, srpska politika će ostati ista, "na riječima pred amerikancom da mi smo za ulazak u NATO, ali eto kako narod odluči", a svi znaju da srpski narod ne želi da uđe u NATO jer je to kontra srpske i ruske politike.I naravno tada srpska politika ima opravdanje, ko mi bismo eto i ušli ali neće narod, a kud ćemo mi sami bez naroda.Još kad amerikancima kažu referendum, vladavina naroda, najviši demokratski stndardi?Onda amerikanci "gube živce" i "nemaju vrijemena"...
Preporuke:
5
3
13 četvrtak, 05 septembar 2013 10:06
AMIR ČAMDŽIĆ
Iskreno smatram da je glupo to insistiranje amarikanaca da Srbi uđu u NATO pakt, kada i sami znaju da Srbi imaju jako loše iskustvo sa tim paktom koji je bombardovao srpske položaje u Bosni i Hercegovini u ratu, a potom i srpski narod u Srbiji.I kako da nakon toga Srbi vole NATO pkat?Nikada ga neće iskreno voljeti.Posebno jer je NATO pakt kontra ruske linije na međunarodnom planu.Srbi vole Rusiju više nego bilo koju drugu "stranu zemlju" (koja nije srpskog jezičkog područja) i amreikanci bi sa Srbima imali samo probleme u eventualnom NATO paktu od sabotaža, opstrukcija, pa i od otvorenih prebjega na "onu stranu", posebno kada su ugroženi ruski strateški interesi.Srbi su i u Prvom svjetskom ratu "dezertirali" Rusima iz Austrugarske vojske.Srbi su to, njih nećeš okrenuti protiv Rusa nikada.
I kad se zaklinju amerikancu na "vjernost" drže šipkove na rukama i razmišljaju o Rusiji i dogovaraju se sa Rusima šta dalje...
Preporuke:
8
3
14 četvrtak, 05 septembar 2013 10:22
AMIR ČAMDŽIĆ
Rikerovi šamari i Dodikov greh


U naslovu je suviše sužen "problem čiji je grijeh"?
Mislim da nije to samo "Dodikov grijeh", i ne "ogrješuje se o amerikance samo Dodik već cjelokupna srpska politika ma ko je bude vodio kao njen eksponent Dodik, Bosić, Tadić i dr".

Znači u naslovu treba da stoji "grijeh srpske politike" jer srpska politika će ostati konstantna po ovom pitanju koji elaborira u svom tekstu profesor Kecmanović.Ma ko bude njen eksponent!
Preporuke:
6
4
15 četvrtak, 05 septembar 2013 10:37
Anka Krajina
@ Prvo skoci pa reci hop

zašto bi ratovali uopšte i koji bi to povod mogao biti da ratuje Srbija protiv Bosne?

Kakva impresivna začuđenost!?
Zbilja, koji bi to povod mogao biti?!
A koji je povod imala Austrougarska kad je 1914. mobilisala Srbe iz BiH i Hrvatske i poslala ih na Drinu da tuku Srbe u Srbiji?
Da nije možda za sve kriv Gavrilo Princip kao i van der Lube za paljenje Rajhstaga ili Li Harvi Osvald?!
Pre no što proglasite sve Srbe za nacionaliste i jedine krivce za rat u BiH pronađite malo jače argumente!
I još nešto. Ako dosad niste proučili istorijsku čitanku onda nađite neko skraćeno, internetsko izdanje i pod hitno na učenje! A razlog je ova vaša izjava:
bh Srbi će morati prihvatiti da im je domovina Bosna i Hercegovina... ulaskom u NATO) bi to bilo zacementirano.

K.u.K. je trajala duže od NATO pakta, pa ne samo da ne osta "zacementirana" nego ode u paramparčad.
Preporuke:
16
3
16 četvrtak, 05 septembar 2013 10:50
Sinisa Bogdanovic
@Prvo skoci pa reci hop - A sto Srbe guraju u n.a.t.o. kada mi jedostavno tamo necemo? I da se ta pricatako zavrsi, dakle mi NECEMO tamo, i tacka. A ko ovde veruje da je n.a.t.o. samo dobrovoljno pevacko drustvo, neka ide sam da se tamo prijavi i uzme pusku pa "tamani" po Avganistanu i gde god ga posalju. Ja i vecina ljudi koji znam tamo necemo i hvala - dovidjenja! A sto se tice dejtonskog "sporazuma", potpisan je pod bombama, nesto kao kada bih ja prislonio nekome pistolj na celo i trazio da mi "dobrovoljno" prepise svu imovinu. Pametnome dosta!
Preporuke:
14
3
17 četvrtak, 05 septembar 2013 11:07
AMIR ČAMDŽIĆ
Prvo skoci pa reci hop


Ne razumijem tvoju "tezu" u smislu šta to ima formalni ulazak u NATO pkat sa ljubavi prema otadžbini?

Čekaj ima i drugih država i naroda koji ne žele u NATO pakt a ne može im niko prigovoriti da nisu patriote svoje otadžbine "domoljubi" , naprimjer Rusi i dr.?

Šta ima NATO pakt sa srpskim patriotirmom?

Nikakve veze po mom mišljenju...
Preporuke:
6
2
18 četvrtak, 05 septembar 2013 11:14
AMIR ČAMDŽIĆ
Prvo skoci pa reci hop
Ja apsolutno razumijem Srbe (srpske nacionaliste) iz Bosne i Hercegovine da ne žele da uđu u NATO...i to iz više razloga.


Eh sad da su u pitanju samo "srpski nacionalisti" u pitanju je volja naroda, srpski narod neće u NATO, pa ako ne vjeruješ eto pitaj narod na refredndumu o tome.

Eh sad da se i ja malo "sakrijem iza naroda"m ko "pravi političar".Tako to političari rade, mudro i efikasno, "pitajte narod, pa nek narod odluči".Heheheheee...Odlična "skrivalica" kada nešto nećeš ni sam,a nije politički mudro (tačnije opasno je politički) to javno reći amerikancu...
Preporuke:
7
1
19 četvrtak, 05 septembar 2013 11:14
Sinisa Bogdanovic
I jos jedna stvar, ulaskom u n.a.t.o., ruske rakete po difoltu ce dobiti srpske kordinate. I to je ono sto niko ne prica, jer Rusi svaku zemlju clanicu imaju ucrtanu kao potencijalni cilj i oko toga nema rasprave. A ja nesto ne bih da budem na njihovom nisanu, kao sto verujem ni vecina drugih (normalnih) ljudi.
Preporuke:
10
3
20 četvrtak, 05 septembar 2013 11:22
AMIR ČAMDŽIĆ
U vezi sa srpskom političkom inicijativom za "demilitarizacijom".E sad tu se mora malo bolje voditi politika, mislim ne možeš reći "demilitarizacija" a ne "suštati političke tenzije" na nivo političke i druge saradnje, koegizistencije, politike sloge i razumjevanja.U tome se ja i ti Dodik razlikujemo, jer ja to vidim "i sa ove i sa one strane a ti jednostrano".I ko bolje može razmjeti "problem", mislim da je u tome tvoja osnovna politička slabost, što bi ti "demilitarizaciju" a ne radiš ništa ili sasvim malo da dođe do međusobne "ljubavi i sloge".Na tome se treba poraditi da se stvori sloga, pa onda se može opušteno razgovarati i mnogo čemu, a ne ko do sada samo "grč i svađa".Ne može se tako "razgovarati" jer je to samo "svađa" a ne "razgovor"...
Preporuke:
3
1
21 četvrtak, 05 septembar 2013 13:40
Drinko Končarević
Siniša Bogdanović,
Baza "Bondstil" je odavno na ruskom nišanu. Isto tako i još neke pozicije gde je JNA držala svoje instalacije. To je normalno, jer Rusi dobro znaju da je NATO svoju istočnu stratešku osnovu, sa Apeninskog poluostrva prebacio na Balkansku raskrsnicu koja se zvala Jugoslavija a u kojoj je Srbija u samom središtu. Jedini zapadni političar koji je uočio značaj Jugoslavije kao raskrsnice, bio je Vinston Čerčil ali ga njegovi nisu poslušali. Nešto pre njega, naš Kralj Ujedinitelj se opredelio za priključenje Slovenije kraljevini jer su zapadna vrata Beograda, "Ljubljanska vrata". Ko ima "Ljubljanska vrata" taj ima Beograd.
Kroz ovu raskrsnicu prolazi 7 strateških pravaca. Jedan od njih je pravac Ploče-Subotica. Zbog problema koje im pravi Republika Srpska, ova linija je "iskrivljena" pa je Hrvatska dobila novac za bolje puteve.
Preporuke:
7
3
22 četvrtak, 05 septembar 2013 14:36
Prvo skoci pa reci hop
@Anka

Draga gospođo,

Srbi su sami potpisali 1995. godine u Dejtonu da je Bosna i Hercegovina demokratska država, a da je Republika Srpska samo jedna njena administrativna jedinica.

Srbi (sprski političari) su u zadnjih 10 godina sami potpisivali sve dokumente u vezi sa pridruživanjem NATO-u. Dakle i SNSD i SDS i PDP. valjda su to legitimini predstavnici Srba u Bosni.

Niko od Srba ne traži ništa drugo, nego da poštuju ono što su sami potpisali. Nije valjda da su u posljednjih 18 godina Srbi stalno u nekim zabludama i obmanuti oko onoga što potpisuju.

Ja lično mislim da je stvar obratna. Svi srpski političari su vrlo bili svjesni stvari koje su potpisivali u zadnjih 18 godina, ali zbog svojih fotelja nisu htjeli priznati narodu šta su oni ustvari potpisali.

I sada kada krčmar dođe da naplati račun, onda je krčmar kriv, a ne oni što napraviše račun.

p.s. Srbi su ratovali jedni protiv drugih 42-45..a niko ih nije tjerao na to.
Preporuke:
4
14
23 četvrtak, 05 septembar 2013 15:27
Anka Krajina
@ Prvo skoci pa reci hop

Pođimo redom:
Ja apsolutno razumijem Srbe (srpske nacionaliste)

Da li samo "srpski nacionalisti" ne žele u NATO?
Imate li relevante dokaze koji to Srbi iz RS i Federacije žele u NATO?
Kome je Dejton više trebao u datom istorijskom trenutku? I ko ga je potpisao? Srbi iz BiH ga nisu potpisali, niti ih je ko šta pitao. Potpisao ga je Milošević. A znamo i kako.
Svi srpski političari su vrlo bili svjesni stvari koje su potpisivali u zadnjih 18 godina

A bila je svesna i druga strana potpisnika pa bi sad to da promene milom ili silom.
p.s. Srbi su ratovali jedni protiv drugih 42-45..a niko ih nije tjerao na to.

E, ovim ste dovoljno rekli! Svaka daljnja rasprava je gubljenje vremena!
Sretan vam put u NATO. Trebaće im sad topovsko mesu kad krenu u humanitarnu klanicu!
Preporuke:
8
3
24 četvrtak, 05 septembar 2013 18:15
gile
G.Riker ne razume BiH.Problem je ekonomske prirode.Srbi koji su primili islam prestali su da rade.Naselili su gradove (ostali Srbi ostali po selima )..Živeli od sveopšteg harača.Tako je bilo pod turcima,austrougarima,pod kraljem se selili u Tursku (kratko trajalo)i "šlepali" se uz srbe.Zlatno doba dolazi pod J.Brozom.Sada se to sve srušilo . Moraju da rade.G.Riker misli jedno a muslimani sasvim drugo za istu stvar.
Preporuke:
9
2
25 četvrtak, 05 septembar 2013 20:55
Ratko
Kina: “SAD je najveći zlikovac našeg doba”


http://www.vaseljenska.com/svet/kina-sad-je-najveci-zlikovac-naseg-doba/
---------------------------

Naravno da ovo sto tvrdi drzava Kina ,da je SAD najvece zlo danasnjega sveta .Pametnoim dosta.
A Riker je samo JOS jedan zlotvor iz zlotvorevine zvana SAD kome se cejfnulo da JOS jednom Srbe (Dodika) popljuvaju/olajave.

Nas velikan P P Njegos je znao reci :
"..a tirjaninu stati nogom za vrat,nasa je duznost.."
Preporuke:
6
3
26 četvrtak, 05 septembar 2013 21:08
filbo
Postovani profesore,da vas nema,trebalo bi vas izmisliti..vase tacne,britke,jasne politicke analize su pravi melem za nase "napacene" duse sa obe strane Drine..
Kamo srece da srbijanski politicari-"izvodjaci tudjih radova" mogu da skresu i otvoreno kazu ono sto misle amerecikim siledzijama i Briselskim farisejima kao sto kurazi ima M.Dodik..
Zivela Srpska i Srbija!!
Preporuke:
5
4
27 petak, 06 septembar 2013 23:35
siniša @ Prvo skoči pa reci hop
Prema dejtonskom sporazumu vojske su u nadležnosti Entiteta.

Bilo je nekog nametanja u toj oblasti nisam baš mnogo pratio, ali neki visoki predstavnici, Ešdaun ili ko god su nešto tu vukli poteze, odnosno pravili kako vi slikovito rekoste račun bez krčmara.

Da bi se NATO nametnuo kao snaga koja će zacementirati poziciju Srba na način kako se to vama sviđa potrebno je da za takvo zacementiravanje ima snagu. Na rečima ima, ali da vidimo kako to izgleda na delu. Eto sad ima priliku da u Damsku pokaže snagu i nakon uspeha da cenmentira šta hoće i kako hoće. Ja lično mislim da se Republika Srpska brani od NATO pakta danas u Damasku.

Eto svi su tu, i SAD i Turska i Saudijska Arabija i Al kaida na zajedničkom zadatku da pokažu ko je najači na svetu.

Hajde da sačekamo tih mesec dana pa da se onda junačimo i vi i ja, a bogami i Riker. Obratitre pažnju na "black flag" sve će biti u tom znaku. Neki kažu i "false flag"
Preporuke:
5
0
28 ponedeljak, 09 septembar 2013 22:31
Mirko
E sad, da budemo pošteni (iako domaće političare niko ništa i ne pita), Srbi u Srbiji imaju potpuno pravo da ne udju u Nato. Zašto da udju ako to ne žele. Nekao se dogovore SAD i Rusi šta će i kako će sa Srbijom, dal će sa Rusima ili će im dati da budu neutralni (nemam ništa protiv).

Problem je da i Ameri i Rusi žele uticaj na Balkanu, to je trenutna nevolja za Srbiju kojoj geopolitičke silnice nisu naklonjene. A imali smo i mi takvih perioda u historiji.

Sad Srbi u BiH to je puno zamršenija stvar, prije istjerivanja narod je bio veoma izmiješan i nije bilo moguće odvojiti srpski korpus od većinskog bošnjačkog. I šta sad, niko ne zna
Preporuke:
1
1
29 utorak, 10 septembar 2013 10:05
siniša @ Mirko
Potpuno se slažem sa vama, i sam sam više puta isticao tu tezu da će pozicija Srbije i Srba i Republike Srpske, kao i pozicija Albanaca, Albanije, Bošnjaka Bosne i Hercegovine odnosno bošnjačkog entiteta biti određena isključivo dogovorima SAD i Rusije. Da budem precizan, biće kako se Obama i Putin dogovore. Možda Nemci mogu malo uticati na poziciju Hrvata i Hrvatske, ali ne mnogo.

Više puta sam istakao taj stav upravo u diskusijama sa "Prvo skoči pa reci hop", koji jeste očito intelektualac, ali nešto se upinje i misli kao pitaće neko mene ili njega, Bošnjake ili Srbe. Neće niko ništa.

Međutim, pomenuli ste geopolitičke silnice. Ako pratite silnice pritiska, ili negativne videćete da su preusmerene na Bliski Istok, Srednji Istok i samu Evropsku uniju. Pri tome mislim na ekonomske koliko i vojne pritiske. U tom smislu su Srbi rasterećeni. Turska se bavi sobom, možemo mirno da spavamo.

Međutim problem Srba je postojeća destrukcija svega od kulture, privrede do državnih institucija.
Preporuke:
2
0
30 utorak, 10 septembar 2013 13:50
Prvo skoci pa reci hop
@siniša

Molim vas da citirate član Dejtonskog mirovnog sporazuma prema kojem su vojske u Bosni i Hercegovini u nadležnosti entiteta.

Pošto sigurno nećete naći taj član, već ćete mi odgovoriti: sve ono što nije decidno navedeno kao nadležnost države pripada entitetima. E tu mnogo griješite siniša, jer to jednostavno nije tačno i to je uporna teza svih srpskih političara iz RS-a. Netačna teza. Netačnost te teze je potvrdilo jedino tijelo po "slovu Dejtona" koje je nadležno da tumači Ustav BiH, a to je Ustavni sud BiH...čije odluke su konačne i obavezujuće, a čije nepoštivanje predstavlja krivično djelo.

Ustav BiH
Član 3. stav 5.
Dodatne nadležnosti

(a)BiH će preuzeti nadležnosti u onim stvarima u kojima se o tome postigne saglasnost entiteta; ...ili koje su potrebne za očuvanje suvereniteta, teritorijalnog integriteta, političke nezavisnosti i međunarodnog subjektiviteta Bosne i Hercegovine...

Oružane snage BiH zadovoljavaju oba gornja uslova.
Preporuke:
1
1
31 utorak, 10 septembar 2013 14:13
Mirko @Siniša
U pravu ste da su Srbi uglavnom sada već rasterećeni, tj ne prijeti im geopolitička opasnost. Ako izuzmemo rusko-američko nadmetanje i dogovore o Balkanu koji su sada više političko-privrednog tipa.

Najveća realna opasnost prijeti im od vlastitog mentaliteta, kao i kod nas u HR uostalom.
Preporuke:
1
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner